top of page

Kontakty rodziców z dzieckiem

  • Piotr Ziemiński, Barbara Kozik
  • 23 wrz 2016
  • 1 minut(y) czytania


Dzisiejszy artykuł poświęcony jest kwestii kontaktów rodziców z dzieckiem. Należy tutaj zwrócić uwagę na odróżnienie prawa do kontaktów z dzieckiem od władzy rodzicielskiej (zob. art. 113 §1 ustawy z dnia z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy zwanej dalej k.r.o.). Władza rodzicielska ogólnie rzecz biorąc to zgodnie z art. 95 §1 k.r.o. prawa i obowiązki rodziców do wychowywania, wykonywania pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem. W jaki sposób natomiast k.r.o. reguluje kwestie kontaktów?


Kontakty rodziców z dzieckiem to wzajemne prawo ale również obowiązek (zob. art.113 § 1 k.r.o.). W artykule 113 § 2 k.r.o. wymienione są przykładowe relacje, które stanowią kontakt z dzieckiem. Są to w szczególności: przebywanie z dzieckiem, odwiedzanie go, spotkania z nim, zabieranie go w różne miejsca, porozumiewanie się, korespondencja tradycyjna i elektroniczna. Rodzice powinni określać wspólnie sposób dbania o te kontakty, co ważne uwzględniając dobro dziecka i jego życzenia.


W przypadkach, gdy wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może ograniczyć utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem ( zob. art. 113² §1 k.r.o.), w szczególności poprzez zakazanie określonych form ww. kontaktów, lub ograniczenie ich do spotykania się z dzieckiem tylko w obecności drugiego rodzica, opiekuna lub kuratora (zob. art. 113² §2 k.r.o.)


Rodzic ma możliwość złożenia wniosku do sądu w przypadku braku porozumienia między rodzicami. Wniosek oprócz podstawowych danych (tj. imię, nazwisko, adres, PESEL wnioskodawcy; imię, nazwisko, adres uczestnika, którym jest drugi rodzic), powinien również zawierać jak najdokładniejszy opis sposobu kontaktowania się z dzieckiem, a także rzeczowe i logiczne uzasadnienie takiego wniosku. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka. Wniosek można złożyć we właściwym Sądzie Rejonowym kierując go do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Opłata sądowa od takiego wniosku wynosi 40 zł.


 
 
 

Comments


Archiwum

Lex valet in omnes - prawo dotyczy wszystkich

bottom of page